loader

MASLAK DÜN

1808-1876 Levent ve Ayazağa semtlerini birbirine bağlayan ana yolun sağında bulunan Maslak Kasırları'nın yer aldığı çevrede ilk yapılaşmaların

1808-1839 yıllarında Sultan II. Mahmut Dönemi'nde başladığı ve sultanlara ait av ve dinlenme yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu yıllarda tarih sahnesine çıkan ve bölgeye özel bir konum kazandıran Maslak Kasırları'nın ne zaman ve kim tarafından yaptırıldıkları tam olarak saptanamamakla birlikte, büyük bir bölümü Sultan Abdülaziz Dönemi'ne (1861-1876) tarihlenmektedir. Şehzadelik yıllarında Sultan II. Abdülhamid'e tahsis edilmiş olan Maslak Kasırları II. Abdülhamid'in Osmanlı tahtına çıkışına tanık olmuştur . Maslak Kasırları bu açıdan Osmanlı tarihi için özel bir önem taşımaktadır.

1945- Türkiye'nin lider kadın çorabı üreticisi İstanbul Çorap Grubu'nun tarihi, 1945 yılında kurucusu Jojo Doenyas'ın Sultanhamam'da Gabi markalı erkek çorabı üretmesiyle başladı.

1960- Bu dönemde ilk fabrikanın temellerini atan İstanbul Çorap Grubu, Tamal markalı jartiyerli kadın çorabı üretiminden sonra, 1973'te ilk dikişsiz kadın çorabı olan Parizien'i üretti.

1966- Maslak doğuyor. 42 Maslak Projemizin yer aldığı Büyükdere Caddesinin yakın geçmişine baktığımızda, 1966 yılında yapılan Nazım İmar Planı ile sanayi bölgesi haline getirildiğini görmekteyiz.

1970- Tarihi Yarımada - Mecidiyeköy arasında yer alan merkezi iş alanlarının dışında kalacağı varsayılan Büyük dere aksında hızla sanayi kuruluşları yapılanmaya başlanmıştır.

1971- Levent bölgesinde ağırlıklı olarak ilaç sanayi yerini alırken Maslak bölgesi ise ağırlıklı oto sanayi olarak şekillenmiştir.

1972- Atatürk Oto Sanayi Sitesi, İstanbul'da Şişli ilçesinin Maslak mahallesi sınırları içinde yer alan bir sanayi sitesidir. Otomobil tamircileri ve bakım servislerinin konuşlandığı sanayi sitesinin yapımına, şehir içinde sayıları hızla artan ve görsel kirliliğe neden olan tamirhaneleri bir araya getirmek amacıyla 1970'li yıllarında başlandı. Organize bir sanayi alanı oluşturmak için o dönemlerde şehrin dışı olarak sayılan Maslak seçilmişti.

1973- 1.Boğaz Köprüsü ve çevre yollarının açılması.

1978- İstanbul Çorap Sanayi 1978 yılında 39.000 m2 üzerine kurulu fabrikası ile Maslak bölgesinde yerini almış ve bölgenin gelişimine katkı sağlamıştır.

1980- Büyük Dere Caddesi'nin son noktası Atatürk Oto Sanayi Bölgesidir. Sırtını Fatih Ormanlarına yaslayan bu projenin ikinci kısmı 1980'li yıllarda Turgut Toydemir tarafından projelenmiştir. ilk etabın ardından, 1980'lerde 2'nci etap, tamamlanmıştır.

1981- Üretmeye başladığı Müjde markası ile Türkiye'de bir ilki başaran ve en ücra köylere kadar naylon kadın çorabını ulaştıran İstanbul Çorap Grubu , %99 marka bilinirliğine sahip MÜJDE ile Türkiye naylon kadın çorabı pazarındaki liderliğini ispat etmiştir. İleri görüşlülük, çalışkanlık ve azimle kurulan İstanbul Çorap Grubu'nun başarısı, 1980'li yıllarda İngiltere'ye yapılan ilk ihracatla, tüm dünyadaki çorap üreticileri tarafından tanınmaya başlamıştır.

1984- Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve çevre yollarının kullanıma girmesiyle her iki köprü girişinin hemen yanı başında ve çevre yollarını kesen bir aks olarak Büyükdere Caddesi, İstanbul'un parlayan yıldızı olacağını o yıllarda belli etmişti.

1989- İstanbul Çorap Grubu; kadın çorabındaki başarısını, 1989 yılında 60.000 m2 kapalı alan üzerine kurduğu Altın İplik ve Çorap Sanayi A.Ş. şirketiyle desteklemiş, naylon iplik üretimi ile birlikte "dünyanın tek entegre kadın çorabı" tesisi unvanına sahip olmuştur.

1990- Bu yıllarda ise çok fonksiyonlu binalar karmaşıklaşan üretim tarzının modern şehirlere dayattığı bir bina tarzı olarak Büyük Dere Caddesindeki yerini almaya başladı.

1992- Maslak oto sanayinin 1990'larda 3'ncü etabı tamamlanmıştır. Toplam 3 adet çarşıda 1,555 adet atölye, 282 adet dükkân hizmet vermeye başlamıştır. 268,000 m2 kapalı inşaat alanıyla İstanbul ve Türkiye'nin en büyük sanayi sitesidir.

1994- Avrupa ve Amerika'nın yanı sıra, Asya, Avustralya ve Afrika ülkelerine ihracat gerçekleştiren İstanbul Çorap Grubu, 1997 yılında kadın çorabı üretimi ile dünya liginde ilk 5'e girmiştir.

2000-2011 Bu dönemde gökdelenler merkezi olmaya başlayan Maslakta, hizmet ve ticaret eksenli farklı fonksiyonları tek bir proje içinde bir araya getiren, farklı kullanımları bir arada çözmeye çalışan çok fonksiyonlu binalar ''Kentin yaşam kalitesini yükseltmek'' iddiası ile inşa edilmiş ve hızla sayılarını arttırmıştır. İstanbul metrosunun mevcut M2 hattı ise 2009 yılında Atatürk Oto Sanayi Sitesi'ne kadar uzatılmıştır.

2011- İtalya, Japonya, İngiltere ve Almanya'nın en ileri teknolojik donanımına sahip İstanbul Çorap Grup, tüm ürün ve üretimlerinde dünyada referans kabul edilen, çevre, insan sağlığı, kalite ve sosyal sorumluluk standartlarını baz almakta ve çalışmalarını bu standartlar rehberliğinde sürdürmektedir. Bugün, yıllık 12.000.000 düzine kadın çorabı ve 6.000 ton iplik üretim kapasitesi ile, 5 kıtada 40'tan fazla ülkeye kadın çorabı ve iplik ihraç etmektedir.

SİZİ ARAYALIM

İLGİLENDİĞİNİZ TÜR