loader

MİMARLARIMIZ

42 Maslak'ın proje mimarı, dünyaca ünlü mimari grup Chapman Taylor.17 farklı ülkede ofisleri bulunan Chapman Taylor, felsefesini şöyle özetliyor: "Yarattığımız yaşam alanları şimdiki ve gelecek zamanı, hayalleri, ihtiyaçları, öncelikleri ve zevkleri bir arada barındırıyor. Modern, taze ama aynı zamanda çevreleriyle uyumlu." 42 Maslak'ın altında imzası bulunan mimarlar Chapman Taylor'dan Chris Lanksbury, Jan Dijkema ve Javier Vieiro.

42 Maslak'ın ruhsat ve uygulama projesi ülkemizin en önemli mimarlarından Turgut Toydemir - Piramit Mimarlık tarafından yapılmaktadır.

42 Maslak’taki rezidansların iç mimarisi ve uygulama projesi, günlük yaşama fonksiyonellik katan iç mekan çözümleriyle Sinan KafadarMetex Mimarlık imzası taşıyor.

Bahçe estetiğine ve peyzaj işlevselliğine büyük önem verilen 42 Maslak'ta tüm dış mekanlar Deniz Aslan - D.S. Mimarlık ve Peyzaj tarafından tasarlandı.

Proje Mimarı / Chris Lanksbury / Chapman Taylor

42 Maslak’a Sanatsal Dokunuş

42 Maslak’ın bulunduğu yere ilk gittiğimizde, dik yamaçlar ve çevresi nedeniyle manzara iç karartıcıydı. Ayrıca arazi sahibi karma kullanım ve çok çeşitli aktivitelerin bir arada olması konusunda son derece iddialıydı. Aslına bakarsanız ilk master plan, mekan, özellikler ve müşterinin iddialı vizyonu nedeniyle çok kısa sürede hazırlanmak zorunda kaldı. Ancak o ilk günlerden sonra proje büyük ölçüde gelişim gösterdi, iyileştirmeler yapıldı, ama yine de ilk konsepte bağlı kalındı.

Konsept, çok çeşitli öğeleri bir araya getiren, farklı görsel deneyimleri ve tasarım fikirlerini barındıran bir mekan üretmek üzere açık ve kesin çizgilerle belirlenmiş bir planlama ilkesine dayanıyor. Mimari, son derece estetik malzemeler, detaylar ve renklerden oluşan, kesinlikle modern bir görünüme sahip. Her biri farklı şekilde kendini dile getiren ışık, peyzaj ve sanatın mükemmel bir entegrasyonunu sunuyor. Kübik çizgilere sahip, dinamik bir görsel yapı olarak beliren ve mümkün olan en geniş kent panoraması sunacak şekilde konumlandırılmış iki kule, tabii ki, hakim formları oluşturuyor. Kentte yer alan çok sayıda yeni, büyük proje arasında karma kullanımlı yapı ihtiyaçlarına kendine özgü bir çözüm getiren 42 Maslak’ın özel bir yere sahip olacağına inanıyoruz. Bu, zamana direnen, bir anlamda yeni bir kentsel sanat yapıtı olma özelliğine sahip, doğal bir canlılığı yansıtan bir yapı olacak.

42 Shops İç Mimari Proje / Abdullah Burnaz / ABD+

“Bölgedeki ofis ve konut yoğunluğunun merkezinde yer alan 42 Maslak, günün her saati sosyalleşmek isteyen, kaliteli, şık mekân arayışında olan herkese keyifli vakit geçirmeyi, nefes aldırmayı amaçlayan bir alan olarak tasarlandı. Farklı konseptlerde düzenlenen açık/kapalı restoran, kafe, bar alanları, alternatif menüleri ile yeni nesil bir yeme içme anlayışının sunulacağı, seçkin markaların buluştuğu farklı, eğlenceli bir yaşam merkezi olarak Maslak’a renk katacak bir kültür ortaya çıkaracak.”

Uygulama Projesi / Turgut Toydemir / Piramit Mimarlık

Büyükdere Caddesi - İstanbul Çorap

Projemizin yer aldığı Büyükdere Caddesi'nin yakın geçmişinin baktığımızda 1966 yapılan Nazım İmar Planı ile sanayi bölgesi haline getirildiğini görürüz. Tarihi Yarımada-Mecidiyeköy arasında yer alan merkezi iş alanının dışında kalacağı varsayılan Büyükdere aksında plana uygun olarak hızla sanayi kuruluşları tesis edilmiştir.

Levent bölgesinde ağırlıklı olarak ilaç sanayi yerini alırken Maslak bölgesi ise ağırlıklı oto sanayi olarak şekillenmiştir. Ancak 1960'lı yıllarda tek merkezli iş-ticaret alanları hızla kuzeye doğru büyürken aynı zamanda İstanbul'un değişik bölgelerinde de kendini göstermeye başlamıştır. Bir başka değişle tek merkezli olmaktan çıkmıştır.

1973'te 1.Boğaz köprüsü ve çevre yollarının açılması 1984'de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve çevre yollarının kullanıma girmesiyle her iki köprü girişinin hemen yanı başında ve çevre yollarını kesen bir aks olarak Büyük dere caddesi İstanbul'un parlayan yıldızı olacağını daha o yıllarda belli etmiştir.

1990'lı yıllarda Levent - Maslak hattındaki sanayi alanları birer birer yerini ticaret ve hizmet sektörüne terk etmeye başlamıştır. Yine bu dönemde çok fonksiyonlu binalar karmaşıklaşan üretim tarzının modern şehirlere dayattığı bir bina tarzı olarak Büyükdere Caddesindeki yerini almaya başlamıştır.

Hizmet ve ticaret eksenli farklı fonksiyonları bir tek proje içerisinde bir araya getiren farklı kullanımları bir arada çözmeye çalışan çok fonksiyonlu binalar ''Kentin yaşam kalitesini yükseltmek'' iddiasını da taşıyarak her geçen gün sayısını arttırmaktadır.

Büyükdere Caddesi'nin son noktası Atatürk Oto Sanayi Bölgesidir.Sırtını Fatih Ormanlarına ve Askeri alana yaslayan bu projenin ikinci kısmı 1980'li yıllarda tarafımızdan projelenmiştir.

İç Mimari Proje / Sinan Kafadar - Hüray Erk / Metex Mimarlık

Mimari ve Sanat Uyumu

Mimar sanat ile beslenir, sanat ise mimarın içinde yaşar, korunur. Bu açıdan bakınca mimariyi sanattan ayrı düşünmek biraz zor.

Ama mimari için salt sanat yetmez. Mimarlık hem sanatı hem de tekniği içinde barındırır. Bize göre her ikisinin mükemmel uyumu şarttır. Çünkü bir düşünce ya da duyguyu iletmek, bir deneyimi aktarabilmek için estetik gerekçelerle yapmış olduğunuz yapının ayakta durabilmesi için mühendislik bilginizin de olması gereklidir.

Peyzaj / Deniz Aslan / D.S. Mimarlık

42 Maslak

Yaşamın kaynağı bize Jules Verne'in "Arzın Merkezine Yolculuk" romanını anımsattı.

Projeye ilk başladığımızda zihinsel bir arkeolojik kazı yaparken kendimizi bulduk. Birbirinin üstünü örten, çok farklı ve çeşitli yaşantı alanları oluşturan, çok katmanlı mimarisi bize yine çok çeşitli yaşantı temaları üretmemizde öncülük etti.

42, karşımızda İstanbul'un merkezini kaydıran yeni bir landmark olarak duruyor.

Bu çok işlevli program iç ve dış ilişkisini de çok yerinde kullanıyor. Farklı odakları hem günübirlik kullanıcıya, hem kısa süreli konaklayan misafirlerine, hem ofis çalışanlarına, hem re reaktif amaçlı kullanıcıya, hem de 42'li olarak yaşayanlara her yeni günde yaşamı yeniden keşfetmeye olanak tanıyacak.

Ana girişteki saçak kapladığı alan, geometrisi ve plastisitesi ile özel bir algı oluşturmaktadır. Bu alanda yer alan artwork hem mimariyi hem de peyzajı güçlendiren su ile kaynaşan gece peyzajının da önemli bir dinamiği niteliğinde olacaktır.

Otel bloğunun yeşil çatısı yeşili zeminden binaya taşımaktadır. Girişte yer alan mantar meşelerin heykelsi görünümleri alışık olmadığımız bir görsellik sunmaktadır. Yol boyunca yer alan sığlalar hem kaligrafi hem de sonbaharda alacakları olağan üstü renklenmeleri ile 4 mevsimi yaşayan peyzajın bir simgesi niteliğindedir. Yol boyunca cadde etkinlikleri bu geçişi canlandırmakta, yine cadde üstü artworkler materyal ve renk kodlaması ile kullanıcıya bir odaklanma ve yönlenme olanağı vermektedirler. Her giriş için özelleşmiş artworkler zamanla proje ile özdeşleşerek bir simgesel bir nitelik kazanacaktır. Tüm dış kullanımda kullanılan doğal taş, gerek malzeme direnci, gerek kolay temizlenebilmesi, gerekse ıslandığında çıkan toprak kokusu ile kullanıcıyı hayatın kaynağına ulaştıracaktır.

Yine yol boyunca devam eden ışıklık ofis bloklarının baktığı bir bahçe niteliğindedir. Işıklık cephesi boyunca uzanan bambuların görsel etkisi, çakıl zemini ve minimal bağlamı bu alanı özelleştirmektedir. Bu bahçe yoğun ofis yaşantısından uzaklaşıp özel bahçenizde nefes alma olanakları sağlamaktadır.

Ofis sokağı ise bu iç içe geçmiş katmanlaşmada en etkin bahçelerinin yer aldığı özel bir sokak, özel bir rekreatif alan niteliğindedir. Ağırlıklı olarak subtropik etkili bitkilerin kullanıldığı bu alan aynı zamanda tasarım geometrisi ile enstalasyon tadında özgün bir peyzaj karakterinde ele alınmıştır. Organik bir bahçe içinde yürümek, gezmek, dinlenmek, yansıma havuzu çevresinde kahve içmek bu özel mekanda olmayı cazip kılmaktadır. Eğrisel geometri ile farklı perspektifler ve sürprizli köşeler yaratılarak sokak kurgusunun dinamizmi arttırılmıştır.

Ofis sokağı; fıstık çamı, erguvan, manolya gibi İstanbul'un simgesel bitkilerinin yer aldığı, bambu gibi asiatik karakterlerle de desteklenen bir koruya açılır. Bu alan spor-spa aktivite alanları ile doğrudan ilişkili, konutların rahatlıkla kullanabilecekleri yürüyüş-koşu parkurunu da içeren etkin bir doğa parçasıdır.

SİZİ ARAYALIM

İLGİLENDİĞİNİZ TÜR